Тарих пән апталығы » Жетісу облысы Көксу ауданы М.Құрманов атындағы №2 орта мектеп
Жетісу облысы
Көксу ауданы білім бөлімінің
"Медеубай Құрманов атындағы №2 орта мектебі"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(72) 43-50-93
Есепші бөлімі:
+7(72) 23-11-37
Нашар көрушілер
нұсқасы
10
апрель
2026

Тарих пән апталығы

«Медеубай Құрманов атындағы №2 орта мектептің»

 Тарих апталығында өткізілген ашық сабақтар , іс-шаралар  туралы

 мәлімет

2025-2026 оқу жылына арналған оқу-тәрбие жоспарына сәйкес 8.12-12.12.2025 жыл аралығында «Өткен тарихпен- бүгінді тоғыстырған интеллект тарихы» атты тарих және құқық  пән бірлестігі апталғы өткізілді. 

Мақсаты: Тарихтың мол мұрасын кеңінен игеріп, өткен тарихтың маңыздылығы мен  мәртебесін қалыптастыру.  Қазақ елінің өткен тарихын  негізге ала отырып, мол мұрасы мен өнегісін насихаттау арқылы елжандылыққа, адамгершілікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу. Өткен тарихына құрметпен қарап, келешекке үмітпен қарауға  үйрету.

Міндет: 

  • тарихтың мол мұрасымен  таныстырып, пәннің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру
  • өз елінің тарихының  мәртебесін қалыптастыру
  • Тарихты білу, оны мақтаныш  үйрету.

Күтілетін нәтиже: 

  • Өткен тарихтың  мұрасымен танысады
  •  Ел боп қалыптасуда тарихтың  маңыздылығын түсінеді
  •  Тарихтың адам өміріндегі келешекке бағдар болу білімін  қалыптастырады.
  •  Тарихи тұлғалардың өз заманында өткен жолындағы елжандылық, адамгершілік, бауырмалдық, еліне деген адалдықты қасиеттеріне тәрбиеленеді
  •  Халқын, елін сүйе білуге үйренеді.

Мектептің миссиясы: Білімді, функционалды сауатты, жаһандық және сандық әлемдегі өзгерістерге дайын, адами қасиеті жоғары, зиялы және бәскеге қабілетті ұлттық құндылықтарды бағалай алатын тұлға тәрбиелеу.

8.12.2025ж.сағ 12.00 Мектептің мәжіліс залында «Өткен тарихпен- бүгінді тоғыстырған интнллект тарихы» атты тарих және құқық  пән бірлестігінің ашылу салтанатты іс-шара өткізілді.  


Тарих пәні мұғалімі Г.Жилкайдарова 9.12.2025 жылы 7 «Г» сыныбында «1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы көтеріліс» тақырыбында ашық сабақ өткізді. Ашық сабақ барысында, жаңа технологияларды пайдалану арқылы сабақтың мақсатына қарай тапсырмалар жасалып, бағалау, саралау, анықтау жұмыстары жасалды.Оқушылар жоғары деңгейде өз білімдерін көрсете білді.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: 7.3.1.5 қазақ халқының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.

Апталық барысында оқушылар арасында көңілді қоңыраулар ұйымдастырылды.

 Жоспарға, сабақ кестесіне сәйкес 9 "Ә" сынып білім алушыларымен   тарих пәнінің мұғалімі Раскелдина А.Е. 10 желтоқсан күні ашық сабақ өткізді.

Сабақтың тақырыбы: Қандай әрекет қылмыс деп танылады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 9.7.2.1 қылмыстың белгілері мен түрлерін ажырату. 

Сабақтың мақсаты:Қылмыстың белгілері мен түрлерін ажыратады.

.Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 

Бағалау парарғы әр топтың  Таразсында КОМПАС бағалау парағы салынып тұрады балалар алып өз есімдерін түртіп жып қойды.

Әр оқуышға жақсы көңіл-күй қалыптастыру мақсатында қалам таратылады. Қаламға  қауырсы   номермен бірге  жабыстырылып, топқа бірден бөлінеді. 

1 топ,2-топ,3- топ бойынша оқушылар отырады. Таразыда номер сандары белгіленіп тұрады. 1,2,3 номері болды. Миға шауыл кезінде  “Серпілген сауал” БАПТАРҒА САЯХАТ жасады.   
 (қысқа, шапшаң, нақты жауап )

өткен сабақты қайталау арқылы баптарға саяхат сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді.«Кейс» технологиясы ЖАҒДАЯТ  айдары бойынша 

Сыныпқа   негізінде проблемалық жағдаят ұсынады: Цирк қызметкері Досеков достарымен отырыс үстінде өзінің мас күйіне қарамай, көзін байлап Тұяқовқа бірнеше пышақ лақтырмақшы болады. Қарсылық көрсеткен Тұяқовты «Күнде істеп жүрген жұмысым емес пе, тигізбеймін», - деп сендіреді. Осылайша «өнер» көрсету үстінде бір пышақ Тұяқовтың өмірлік маңызды дене мүшесінің біріне тиіп, ауыр жарақат алады. Сұрақ:

-Досековтың іс әрекеті қылмыс болып табылады ма? 

-Қылмыс екенін қалай дәлелдей аласыз? Туралы жағдаят арқылы жаңа сабақты балалар өздер ашты. Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң,  осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Қылмыстық жауапкершіліктің мәні және қылмыстық жауапкершіліктің негізі туралы түсінік беріледі.Қалам арқылы топқа бөлініп отырады. Таразыда тұрған Бағалау компасты оқушылар жеке-жеке алады.

Пирамидадан алынған баптарға оқушылар жауап береді.  «Сөздар таразысы» әдісі

  • Қылмыстық құқық – қылмыстылықты және қоғамдық қатынастар жүйесіне қауіпті іс-әрекет үшін қолданылатын жазаны айқындайтын заң нормаларының жиынтығынан тұратын құқық саласы
  • қылмыс деп тану –қылмыстық заңда іс әрекетті қоғамға қауіпті деп тану және оны жазалауға жатады деп есептеу
  • қылмыс деп танымау –іс әрекетті бұдан әрі қоғамға қауіпсіз және жазалауға жатпайды деп есептеу т.сінік берілді.

Зерттеу және талдау болды.

Топтық жұмыс

«Рөлдік түсін,талда,жеткіз»Тақырыпты ала отырып, ватманда диолог,  рөлдік диологты құрастырады. Оқушыларға тапсырманы ойдан құрастыру арқылы диолог құрастырып, мәнін түсіндіреді Мазмұнына сүйене отырып, қылмыстың белгілері мен түрлерін анықтады. 

1-топ: Қылмыстық құқық (заңға қайшы, айыптылық, қоғамға қауіптілік белгілерін)

2-топ:Қылмыстық құқықтың қозғаушылық міндеті адамды заң бұзудан тоқтату, сақтандыру. (Жаза бар екенін білу – қылмысты болдырмайды)

3-топ: Қылмыстық құқықтың реттеушілік белгілері (мүлікке қол сұғушылықты реттеу) постерге осы тапсырмалар берілді. Балалар рөлдңк диолог құрып, тапсырмаларды қоғап шықты. 

Ұжымдық жұмыс кезеңі бқл қосымша тапсырма. 

https://learningapps.org/view27705118

Жұптық жұмыс- ВЕНН диаграммасы

Кестеде көрсетілген бос кеңістіктерге қылмыстық құқықты басқа құқықтың түрлерімен салыстырып, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын толтырып, жұппен қорғап дискриптор арқылы бағаланып,  балдарын алды. 





ұқсастығы

 






Жеке жұмыс

Жағдаятты оқып, берілген сұрақтарға жауап береді. ЖИ әдісін пайдану арқылы

https://wordwall.net/ru/resource/53687803

Сабақты қорытындылау кезеңінде 

https://padlet.com/raskeldinaaida/padlet-21ryh1zhvin5y0kv Кері байланыс ұялы телефондарымен жазғандарын мұңалім АКТ шығарып оқып кері байланыс алды. 


Кері байланыс. «ЖИ» әдісі

Сұрағым бар

Сабақ ұнады. Балалар келип тақтаға белгіледі.. 

Сабақ соңында үйге тапсырмаберілді. 

Қылмыстық құқықтың ерекшелігі неде? тақырыбы аясында қысқаша қорытынды жазбаша жұмыс жазады.

Мұғалім балалардың   дискрипторларын жинап алып bilimclass.kz қойды. Сонымен қтара 9.12.2025 ж. сағат 13:00-де 10-сынып оқушылары арасында 24-кабинетте «Тарихи лото» сайыс-ойыны өткізілді. Викториналық сайыс барысында оқушылар белсенділік танытып, тарихи білімдерін көрсетті. Раскелдина А.Е. оқушылардың білімін шыңдау, тарихи ойлау қабілетін дамыту және қызығушылығын арттыру мақсатында әр қоңырау сайын «Тарихи сұрақ-жауап – көңілді қоңырау» өткізді. Көңілді қоңырауда оқушыларға Қазақстан және дүниежүзі тарихына байланысты қызықты сұрақтар қойылып, белсенді қатысқан оқушылар мадақталды. 

Бұл шара оқушылардың көңіл күйін көтеріп, тарих пәніне деген қызығушылығын арттырды.

Тарих пәні мұғалімі С.Байдолдина 10.12.2025 жылы 6 «Б» сыныбында Қазақстан тарихы пәні бойынша «Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық  және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы» тақырыбында жоспарға сай ашық сабақ өткізілді. Сабақ үдерісі жоспарға сәйкес жүргізілді. Сабақ жоспарында әр түрлі әдіс-тәсілдер мен жи қолданылып тақырыппен мен оқу мақсаттарына сай толық қамтылды.

11.12.2025 жылы жоғары сынып оқушылармен монополия ойынын қолдана отырып көңілді қоңырау өткізілді.

Ш.Абдухаликов 10 Г сынып оқушылары мен  "Особенности родоплеменной структуры казахов" тақырыбында ашық сабақ өтті.

Цели обучения-

10.2.2.3объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеологическия предания);

10.2.2.4 – объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов.

В начале урока детям были даны разъясненияя,листы оценивания как индивидуально  и групповая оценка.Ученикам были даны разъяснительные моменты.в начале урока ученикам было предоставлено небольшое посланиеот Чингисхана смонтированное с помощью Искуссственного Ителлекта.Для повторения пройденного материала была проведена разминка.Были даны вопросы из предыдущих тем


 

Для погружения в тему и благоприятной работы класс был поделен на группы с использованием тамг(родоплеменных знаков).Они помогли разделить учеников на 3 группы(жуза).Ученики сформировали тему урока и цели.После того как группы определились была дана парная работа  Соотнесите понятие с определением с применением приложения https://wordwall.net/ru/resource/102890734

Для групповой работы   была применена ментальная карта

Ментальная карта
 Особенности родоплеменного строя
 

Три группы проработв свои задания защищали свои постеры.Далее каждая группа оценила своих опоннентов.Следующим заданием для групп была работа с контурной картой.С данной работой дети справились легко и с интересом.На завершающем этапе был применен Докаэдр.Урок пршел интересно и активно.Цели достигнуты.Работа проведена успешно

Тарих пәні мұғалімі Калантарова Д.Я7 В сынып оқушылары мен Восстание казахов в 1836–1838 годах в Букеевской Орде .тақырыбында ашық сабақ өткізді.

Исследователь вопрос: Какая идея сближала Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы?

Цели обучения в соответствии с учебной программой

7.3.1.5 – определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики.

На открытом уроке присутствовали администрация школы, учителя истории, учителя предметники. Все приняли активное участие, и дали обратную связь в конце урока.

На  уроке был использован искусственный интеллект ИИ «joyteka» игра с проверкой пройденной темы, интерактивная доска, оценивание для каждого ученика, на  уроке была индивидуальная работа  «Суд истории: причины и последствия восстания» цель: определить причины и последствия восстания и научиться формулировать вывод через анализ разных позиций, парная работа"Роль лидеров восстания" цель: определить роль Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы и показать, какая идея их объединяла и групповая работа «Инстаграм страница предводителей восстания» формат: работа с применением ИИ (кюар код), цель: закрепить знания о восстании 1836–1838 гг. и определить миссию предводителей востания.


Урок был логически выстроен, этапы последовательно сменяли друг друга. На этапе актуализации знаний, учащиеся продемонстрировали базовый уровень подготовленности. При изучении нового материала использовались наглядные и интерактивные средства, искуственный интеллект, кюар код, что способствовало повышению познавательного интереса обучающихся.

На этапе закрепления, учащиеся выполняли практические задания, работали в группах, аргументировали свои ответы. В ходе рефлексии, обучающиеся оценили свою деятельность и степень достижения целей урока.

Учащиеся были вовлечены в учебную деятельность, проявляли интерес к теме, активно отвечали на вопросы, участвовали в обсуждениях. Наблюдалась положительная мотивация к обучению и сотрудничеству.

Сабақ қорытындысы:

Поставленные цели и задачи урока были достигнуты. Обучающиеся усвоили новый материал, закрепили полученные знания и умения, показали способность применять их на практике.

Используемые методы и формы работы были эффективными и соответствовали возрастным и индивидуальным особенностям обучающихся.

Рекомендации:

  • продолжить использование активных и интерактивных методов обучения;
  • расширять практико-ориентированную направленность заданий;
  • активнее привлекать обучающихся к самооценке и взаимной оценке.

Апталық барысында тарих сабағына деген қызығушылықты ояту арқылы, оқушылардың өткен тарихқа құрметпен қарау дағдыларын қалыптастыру аясында жұмыстар ұйымдастырылып, көптеген тағылымды іс-шаралар өткізіліп, оқушылар белсенділік танытуға жағдайлар жасалды.

Оқушылар тарихты тану, білу жөніндегі білім деңгейлерін пайдаланып қызықты викториналық сұрақтарға, сонымен қатар дебат, тарихи ойындар, сұрақ-жауап тапсырмаларын орындап, белсене қатысты.


  ӘБЖ:           Г.Жилкайдарова




Прокомментировать
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив