Математика (қазақ) пән апталығы
«Әлемнің ғажап үш тірегі» атты МАТЕМАТИКА.ФИЗИКА.ИНФОРМАТИКА пәні бірлестігінің апталығы болды.Апталықтың жоспарына сәйкес математика пәні мұғалімі Секерхан Н
16.01.2026 «Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер » тақырыбына ашық сабақ өткізді.
Сабақтың оқыту мақсаты: 5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа)
Сабақ барысында оқушылар Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты мәтінді есептерді шығарды
Берілген тапсырмалар оқу мақсатына сай,жас ерекшеліктерін,білім деңгейлерін ескере отырып жасалған.Мұғалім оқытудың белсенді әдіс-тәсілдерін қолданды,
Сабақ барысы осындай кезеңдерден тұрды.
1.«Өзімді тексеремін» Осы әдіс тәсіл арқылы оқушылар өткен тақырыптарды айтты,Топтық жұмыс орындады.Оқушылар бағалау парағы арқылы өз-өздерін бағалап отырды.
2. «Ойлан, жұптас,бөліс »Топқа тапсырма берілді,Оқушылар тапсырманы Жеке.Жұпта және Топта орындады. Оқушылар бағалау парағы арқылы өз-өздерін бағалап отырды.
3.«Сергіту сәті» Логикалық тапсырмалар. Оқушылар логикалық тапсырманы орындауда өте белсенділік танытты.Өте қызықты болып,өздері бір -біріне логикалық тапсырмалар беріп жарысты.
4.“Кім жылдам”
Әр топқа бірдей тапсырма берілді.Жылдамдық танытқан оқушылар бірінші болып тақтаға жазып, өз-өздерін бағалап отырды.
5.«Қортындылау» Сабақты бекіту, https://wordwall.net/ru/resource/31351280
WORDWALL платформасына кіріп бекіту тапсырмаларын орындады.
Кері Байланыс «Бағдаршам»
Медеубай Құрманов атындағы №2 орта мектептің
Информатика пән мұғалімі Жабыкбаева Мәдина Жұмағалиқызы өткізілген ашық сабақ туралы есебі
Пәні: Информатика
Сыныбы: 2 «А»
Мұғалім: Жабыкбаева Мадина Жұмағалиқызы
Сабақ тақырыбы: «Робот туралы не білеміз?»
Оқу мақсаты: 2.5.1.1 – робот ұғымын түсіндіру
Сабақ оқу бағдарламасына сәйкес жоспарланған. Сабақтың мақсаты нақты, қолжетімді және оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай қойылған.
Сабақ барысында оқушылар робот ұғымымен танысып, адам мен роботтың айырмашылығы мен ұқсастығын анықтады. Тапсырмалар оқу мақсатына сәйкес құрастырылып, дескрипторлар арқылы бағалау жүргізілді.
Сабақ құрылымы кезеңдерге сай ұйымдастырылды: ұйымдастыру кезеңі, жаңа сабақты меңгеру, топтық, жұптық және жеке жұмыстар, сергіту сәті және бекіту тапсырмалары. Оқыту барысында АКТ құралдары (презентация, бейнеролик, онлайн платформа) тиімді қолданылды.
Қалыптастырушы бағалау смайлик, мадақтау және шапалақ әдістері арқылы жүзеге асырылды. Оқушылар сабаққа белсенді қатысып, берілген тапсырмаларды қызығушылықпен орындады.
Қорытынды: Сабақ мақсатына жетті. Оқушылар робот ұғымын түсіндіре алды және практикалық тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін бекітті. Сабақ әдістемелік талаптарға сай өткізілді.
Сілтемесі: https://www.instagram.com/reel/DTfTHhXCpjm/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==
Ашық сабақ бойынша есеп
Өткізілген күні: 19.01.2026 ж.
Сынып: 7 Г
Пән: Физика
Мектеп: «Медеубай Құрманов атындағы №2 орта мектеп» КММ
Педагог: Сейткаримова М.Е
Тақырып: Қатты денелердегі қысым
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар қысымның физикалық мағынасын түсініп, қысымды өзгерту әдістерін сипаттай алды және есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын (p = F/S) қолдануды үйренді.
Сабақтың өту барысы
Сабақтың басы (7 минут)
- Оқушылармен амандасу, түгелдеу жүргізілді.
- «Смайлик» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастырылды.
- ЖИ көмегімен жасалған қысқа видео арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылды.
- Үй тапсырмасы Educaplay платформасындағы ойын арқылы тексерілді.
- Оқушылар «QAZMATH» бағдарламасы арқылы топтарға бөлінді.
Оқушылар белсенді түрде сұрақтарға жауап беріп, өткен тақырып бойынша білімдерін көрсетті. Өзін-өзі бағалау жүргізілді.
Сабақтың ортасы (30 минут)
Жаңа тақырыпты түсіндіру
Қысым ұғымы, формуласы және өлшем бірлігі түсіндірілді:
p = F / S
Мұндағы:
p – қысым (Па)
F – күш (Н)
S – аудан (м²)
Қысымның ауданға тәуелділігі тәжірибе арқылы көрсетілді. Оқушылар аудан азайғанда қысым артатынын, ал аудан көбейгенде қысым азаятынын тәжірибе жүзінде байқады.
1-тапсырма (Жеке жұмыс)
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар суреттер мен видеоға қарап, қысымның өмірдегі қолданысын түсіндірді.
Оқушылар:
- Қысымды арттыру және азайту жағдайларын ажырата алды.
- Мысалдар келтірді (пышақ, шаңғы, трактор т.б.).
2-тапсырма (Жұптық жұмыс)
«Ойлан–жұптас–бөліс» әдісі бойынша есептер шығарылды.
Оқушылар:
- Берілген шамаларды жазды;
- ХБЖ-ға келтірді;
- Формуланы дұрыс қолданып, есептерді шығарды.
Жұптық жұмыс барысында оқушылар бір-біріне қолдау көрсетіп, есепті талқылау арқылы шешті.
3-тапсырма (Топтық жұмыс)
«Видео есеп» әдісі бойынша оқулық есептері шығарылды:
- Қоянның қарға түсіретін қысымы
- Шаңғышының қар бетіне түсіретін қысымы
- ДТ-75М тракторының топыраққа түсіретін қысымы
Топтар есептерді талдап, формуланы дұрыс қолданып, нәтижесін қорғады.
Оқушылар:
- Физикалық шамаларды дұрыс белгіледі;
- Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға келтірді;
- Қысым формуласын дұрыс қолданды.
Сабақтың соңы (8 минут)
- «Бақа» әдісі арқылы Educaplay платформасында тест тапсырмасы орындалды.
- Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырды.
- Рефлексия жүргізілді.
- Үй тапсырмасы берілді (тақырыпты оқу, есептер шығару, қауіпсіздік сақтай отырып шағын эксперимент дайындау).
Қорытынды
Ашық сабақ барысында оқушылардың белсенділігі жоғары болды. Сабақта цифрлық платформалар мен түрлі әдіс-тәсілдер тиімді қолданылды. Оқушылар қысымның физикалық мағынасын түсініп, формуланы есептер шығаруда қолдана алды.
Топтық және жұптық жұмыстар оқушылардың ынтымақтастық дағдыларын дамытуға ықпал етті. Кейбір оқушыларға өлшем бірліктерді ХБЖ-ға келтіру барысында қосымша қолдау қажет болды.
Жалпы сабақ мақсатына жетті, оқу мақсаттары орындалды.
Пәні: Математика
Сыныбы: 5 сынып
Педагог: Демеген Ұ.М
Күні: 20.01.2026 ж
Сабақтың тақырыбы: Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
Оқу мақсаты: 5.5.1.3 – жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер).
Сабақтың мақсаты
- Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдана отырып мәтінді есептер шығару;
- Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептердің шешу жолдарын меңгерту.
Сабақтың барысына талдау
1. Сабақтың басы (8 минут)
Сабақ оқушылармен амандасудан басталды. Психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында зейінді дамытуға арналған жаттығу орындалды (санды айту және түсті атау). Бұл әдіс оқушылардың назарын шоғырландыруға және сабаққа белсенді қатысуына ықпал етті.
Оқушылар «КАЗМАЗ» платформасы арқылы 3 топқа бөлінді:
- «Жауапкершілік»
- «Сенім»
- «Тәртіп»
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа кіріспе жасалды. Асқар ата мен Қасым атаға байланысты берілген есеп арқылы оқушылар өз ойларын айтып, бірлескен жұмыстың жеке жұмысқа қарағанда жылдамырақ орындалатынын болжады. Оқушылар логикалық ойларын дәлелдеп, сабақтың тақырыбын өздері анықтауға мүмкіндік алды.
2. Сабақтың ортасы (30 минут)
Тапсырма №1 (Жеке жұмыс)
Оқушыларға ЖИ арқылы дайындалған бейнематериал ұсынылды. Бейнежазба арқылы есептің шарты беріліп, оқушылар өз бетімен шешу жұмыстарын жүргізді.
Әр есепке 2 минут уақыт берілді.
Оқушылар:
- Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданды;
- Бірлескен жұмыстың уақытын есептеді.
Өзін-өзі бағалау парағы арқылы оқушылар өз нәтижелерін бағалап отырды. Бұл оқушылардың жауапкершілігін арттырды.
Тапсырма №2 (Жұптық жұмыс)
Жұптық жұмыс барысында оқушылар бірлесіп есеп шығарды. Тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша есеп ұсынылды. Бұл саралау тәсілі арқылы қабілеті жоғары оқушылардың қызығушылығы арттырылды.
Оқушылар:
- Өзара пікір алмасты;
- Шешу жолдарын талқылады;
- Бірлескен жұмыстың формуласын дұрыс қолданды.
Тапсырма №3 (Топтық жұмыс)
Деңгейлік тапсырмалар (А, В, С) берілді. Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасады.
Мысалы:
1/4 + 1/6 + 1/12 = 1/2
1 : 1/2 = 2
Оқушылар:
- Ортақ бөлім табуды дұрыс қолданды;
- Жылдамдық ұғымын түсінді;
- Уақытты есептеуді меңгерді.
Топтық жұмыс барысында оқушылардың белсенділігі жоғары болды, өз ойларын еркін жеткізе білді.
Бағалау
Сабақ барысында:
- Қалыптастырушы бағалау жүргізілді;
- Дескрипторлар арқылы бағаланды;
- Өзін-өзі бағалау парағы қолданылды;
- Мадақтау сөздері арқылы ынталандыру жүзеге асырылды.
Бұл тәсілдер оқушылардың оқу мотивациясын арттырды.
Сабақтың қорытынды кезеңі
Сабақ соңында оқушылар бүгінгі сабақта:
- Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдануды;
- Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есеп шығаруды меңгергендерін атап өтті.
Рефлексия «КазМаз» платформасындағы «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізілді. Оқушылар өз деңгейлерін бағалады.
Үй тапсырмасы: №710, 711
Сабақтың нәтижесі
Сабақ мақсатына жетті. Оқушылардың басым бөлігі:
- Бірлескен жұмыстың уақытын дұрыс есептей алды;
- Жай бөлшектерге амалдарды сенімді қолданды;
- Топтық және жұптық жұмысқа белсенді қатысты.
Жаңа тақырып оқушыларға түсінікті болды. Цифрлық платформаларды (КАЗМАЗ, Classcreen) қолдану сабақтың тиімділігін арттырды.
Қорытынды
Ашық сабақ заманауи әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өткізілді. Саралау, қалыптастырушы бағалау және цифрлық ресурстар тиімді пайдаланылды. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артты.
- МИФ апталығы аясында ашық сабақ және математикалық шайқас өткізілді.9-10 сынып оқушылар арасында өткізілді.Пән мұғалімдері Талдаубек Н. Қизат Т